Szűrd ki cikkek

Orális szexszel nem terjed – 10 tévhit a HPV-ről, amit el kell felejteni

A humán papillomavírus az emberek körülbelül 80 százalékát érinti, ráadásul akár daganatos megbetegedések előfutára is lehet. Ennek ellenére is kevesen ismerik pontosan a HPV működését.

A HPV-t sok félreértés övezi, ráadásul az általa okozott méhnyakrák magas halálozási aránnyal járó betegség. Szerencsére védőoltással megelőzhető, ezért érdemes ezt beadatni, főleg, mivel a humán papillomavírus leginkább a fiatal nőket veszélyezteti. Lássuk, mik a leggyakoribb félreértések, tévhitek a HPV-vel kapcsolatban!

A HPV-t nehéz elkapni

Az amerikai járványügyi központ, a Centers for Disease Control and Prevention (CDC) statisztikái szerint a HPV annyira gyakori, hogy szinte minden szexuálisan aktív felnőtt találkozik vele élete során legalább egyszer. Annál is inkább, mert szintén tévhit, miszerint…

…a HPV-nek csak egyetlen típusa létezik

Mostanra több különböző törzset sikerült azonosítani. Míg ezek egy része ártalmatlan, más vírustörzsek felelősek például a genitáliákon megjelenő herpesz, megint mások pedig a daganatos betegségek kialakulásáért. A 16, 18, 31 és 33-as számmal jelölt vírustörzsek azok, amelyek a leggyakoribb rákos megbetegedések kiváltói lehetnek.

Csak nőknél alakulhat ki daganat a HPV-től

A vírus olyan szövetekben képes rákos daganatok kialakítására, amelyek egyaránt megtalálhatók a külső szeméremtesten, hüvelyben, méhnyakban, a péniszen (makkon, fitymán) és a végbélben. Ez pedig annyit jelent, hogy nőknél és férfiaknál egyaránt létrejöhet rosszindulatú elváltozás. Emellett a száj- és garatüreg daganatos megbetegedését is okozhatja a vírus, amely orális szex útján is képes terjedni.

Ha egyszer valaki elkapta a HPV-t, attól nem szabadulhat

Gyakran a fertőzést immunrendszerünk mindenféle jel nélkül legyűri, ilyenkor pedig megszabadulunk a vírustól. Léteznek azonban olyan, rendkívül virulens változatai, amelyek – főleg legyengült immunrendszer esetén – hosszabb ideig is a szervezetben maradhatnak, ilyenkor természetesen a daganatos betegségek kialakulásának kockázata is magasabb.

A védőoltást ki lehet hagyni, másoknak úgyis van

Szomorú statisztikával cáfolnánk a fenti állítást: Magyarországon évente mintegy 1500 nőt szembesít azzal az orvosa, hogy méhnyakrákja van, és évente még ma is több mint 400 nőt veszítünk el a betegség miatt. Három olyan HPV-vakcina is létezik, amelyek hatékonyan védenek ettől, emellett két másfajta védőoltás a már említett herpesz megjelenését is meg tudja akadályozni. A vakcinát olyan életkorban érdemes beadni, amikor a páciens még szexuálisan nem aktív, tehát a HPV-vel sem találkozhatott korábban. Az orvosi ajánlás szerint a 11-12 éves kor ideális erre, de akár 9 éveseknek is kockázatmentesen beadható az oltás.

A HPV ellen már 11-12 éves korban beadható a védőoltás (Fotó: Tumblr)

Csak a nőknek van szüksége HPV-védőoltásra

Mivel a vírus egyaránt képes megfertőzni nőket és férfiakat is, valamint mindkét nemnél hozzájárulhat a daganatos betegségek kialakulásához, ezt a tévhitet talán nem is kell ennél jobban cáfolni.

Bármikor beadható

A vakcina csak akkor nyújt védelmet a rák kialakulása ellen, ha a HPV-fertőzés előtt beadták. Ha a fertőzés már jelen van a szervezetben, a védőoltás nem tudja kifejteni a hatását. Ezért is hangsúlyozzák az orvosok, hogy a gyerekek még azelőtt kapják meg a vakcinát, hogy megkezdődne náluk a pubertáskor.

Az orvosok sem tudják pontosan, hogyan terjed

Az orvostudomány számára tökéletesen ismert tény, hogy a HPV vírus szexuális úton terjed, akár vaginális, akár anális közösülés illetve orális szex során.

Csak akkor lehet elkapni a HPV-t ha több partnerrel szexelünk, védekezés nélkül

Ez olyannyira nem igaz, hogy a HPV-fertőzés ellen még az óvszer sem nyújt százszázalékos védettséget. Arról nem beszélve, hogy mivel a HPV sokáig lappanghat tünetmentesen – főleg férfiak esetében – ezért csak akkor lehet benne biztos valaki, hogy nem kapja el a párjától, ha mindketten elmennek szűrővizsgálatra.

A HPV-ről csak a felnőtteknek kell beszélni

A szexuális felvilágosításnak tartalmaznia kéne a nemi úton terjedő betegségekkel, így a HPV-vel kapcsolatos információátadást is. Elvégre, ha valaki rászánja magát, hogy a kiskamasz gyerekével beszéljen a szexről, akkor miért hagyná meg a lehetőségét annak, hogy a gyereknél élete során valamikor daganatos megbetegedés alakuljon ki, mert nem volt tisztában a HPV kockázataival?

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top