egészség health ülő életmódA testünknek jót tesz az ülés, nem? Hát... nem. Persze szüksége van rá néha, rövid időn keresztül, de alapvetően az emberi test mozgásra van teremtve és mi sokkal, de sokkal többet ülünk, mint kellene. Annyira sokat, hogy ez megrövidítheti az életünket is.

 

Egy átlagos irodai munkát végző ember napi 10 órát tölt üléssel. Ül amíg beér a munkahelyére, ott munkaközben és ebédszünetben is többségében ül, majd tegyük fel, hogy mozog 1-2 órát, hazamegy és otthon megvacsorázik, bekapcsolja a TV-t, megnézi kedvenc sorozatát elkényelmesedve a kanapéján vagy leül a számítógépe elé. 

A WHO legfrissebb adatai alapján világszerte 4 felnőttből 1 nem mozog eleget és a fiatalok több, mint 80%-a nem elég aktív fizikailag. A mozgás hiánya az egyik vezető kockázati tényező a haláleseteknél az egész világon és kulcsfontosságú kockázati tényező a nem fertőző megbetegedések, mint a szív- és érrendszeri betegségek, a rák és a cukorbetegség esetében is.
Az Egészségügyi Világszervezet által ajánlott mozgással töltött idő egy felnőtt ember számára: legalább heti 150 perc közepes, vagy 75 perc magas intenzitású fizikai aktivitás, vagy a kettő kombinációja, és lehetőleg naponta 30 perc.

Dr. James Levine, a Mayo Klinika és az Arizona Állami Egyetem közös Obesity Solutions (a projekt keretén belül az elhízásra keresnek megoldást) igazgatója, és a futógépes íróasztal feltalálója Get Up (Kelj Fel) c. könyvében elmeséli, hogyan jutott arra a tudományos következtetésre, hogy a székeink megölnek minket és hogy mit tehetünk ez ellen. Az egyre inkább ülő életmód negatív hatásait évek óta tanulmányozó orvos egyszerűen, két mondatban foglalta össze megállapításait:

  • "Az ülés veszélyesebb, mint a dohányzás, több embert öl meg, mint a HIV, és bizonytalanabb, mint az ejtőernyőzés. Halálra üljük magunkat."
egészség health ülő életmód
Forrás: Huffingtonpost

Ez egy kicsit erősnek tűnhet, de van benne valami, ha megnézzük közelebbről mit tesz velünk a sok ülés:

Egy friss, 2017-es kutatás szerint, amely közel 8000 embert vizsgált, mind a hosszútávú ülés és a hoszabb egyhuzamú ülés hatására is nagyobb kockázattal következhet be halálozás (bármilyen okú). A jó hír pedig, hogy azoknál az embereknél volt a legkevesebb esélye a korai elhalálozásnak, akik egyhuzamban 30 percnél kevesebbet ültek. A tanulmány vezető szerzője, Keith M. Diaz azt tanácsolja, hogy minden üléssel töltött 30 perc után álljunk fel és mozogjunk/sétáljunk 5 percig, gyorsabb tempóban. Azonban ahhoz, hogy pontosan meg lehessen határozni ilyen irányelveket, további kutatásra van szükség.

  • Nagyobb eséllyel alakulhat ki rák

Egy, a National Cancer Institute folyóiratában megjelent tanulmány szerint, amely több mint 4 millió egyént és 68,936 rákos esetet vizsgált, a hosszú időn keresztül tartó ülés növeli a vastagbél-, a méhtest-, és valószínűsíthetően a tüdőrák kockázatát is. A tanulmány megállapította, hogy még a fizikailag aktív egyéneknél is, az ülés növeli a kockázatot, és a kockázat minden üléssel töltött 2 órával nő. 

  • Rossz hangulat

A mozgásszegény életmód hatással van a hangulatunkra is és egyáltalán nem jó értelemben. Ausztrál kutatók több, mint 3300 közigazgatási dolgozó közreműködésével végeztek felmérést: azok az emberek, akik több, mint 6 órát ültek naponta munkahelyükön, 90%-kal valószínűbb, hogy valamilyen mérsékelt pszichológiai zavarodást érezzenek - például aggodalom, nyugtalanság, reménytelenség és akár fáradtság - mint azok az emberek, akik napi 3 óránál kevesebbet.

Továbbá:

  • Növeli a szívbetegségek, az inzulin rezisztencia és a cukorbetegség kialakulásának kockázatát
  • Rontja a hát-, és derékfájást
  • Alvásproblémákat okozhat
  • Csökkentheti a vázizomzat tömegét
  • Hatással lehet a szexuális élet minőségére
  • Nagyobb az esély az elhízásra
  • Nagyobb eséllyel alakulhat ki demencia
  • Összefüggéseket találtak a fizikai aktivitás hiánya, illetve a magasvérnyomás és a magas koleszterinszint között 

Sajnos van egy rossz hírem: napi 1-2 óra mozgás nem teszi semmissé az egész napos ülést. Azonban abban egyetértenek a szakértők, hogy mindenképp pozitív hatással van ránk a fizikai aktivitás. De akkor hogyan kerülhetjük el az ülés negatív hatásait? Összeszedtem a szakértők néhány tanácsát: 

  • Álljunk fel napközben minél többször és mozogjunk pár percet: legjobb, ha 20-30 percenként átmozgatjuk a testünket, teszünk egy rövidebb sétát a munkahelyen
  • Telefonálás közben álljunk fel és mozogjunk
  • Ahelyett, hogy email-t írnánk a kollégánknak sétáljunk oda hozzá 
  • Ebéd után sétáljunk egyet
  • Válasszunk álló vagy állítható asztalt és álljunk minél többet előtte
  • Legalább 15 percenként változtassunk testhelyzetet


Hivatkozások:
Men's Health 
Lifespan
The Washington Post
Los Angeles Times