Kleinheislert klasszisnak látják, Storckkal lelassultak, de van egy Asztanájuk

Pór KárolyPór Károly
Vágólapra másolva!
2018.03.23. 09:25
A magyar labdarúgás abban a stádiumban van, hogy szinte nincs olyan ország és futballkultúra, melytől ne tudnánk valamit tanulni, ellesni. Ebben a szellemben érdemes hozzáállni a válogatott felkészülési mérkőzéseihez is. Éppen ezért a pénteki, Kazahsztán elleni találkozó előtt elsősorban arról érdeklődtünk a sports.kz-nál dolgozó kazah kollégánknál, Alekszandr Sztrelnyikovnál, hogy minek köszönheti sikereit az Asztana FK, amely 2015-ben a Bajnokok Ligája, 2016-ban és 2017-ben az Európa-liga csoportkörébe jutott be az európai piacon jórészt ismeretlennek számító játékosokkal. Arra is kíváncsiak voltunk, hogyan vélekednek Kazahsztánban a náluk légióskodó Elek Ákosról és Kleinheisler Lászlóról, és hogyan emlékeznek vissza Bernd Storck ottani munkásságára.
Így fest egy fanatikus kazah drukker (Fotó: archív)
Így fest egy fanatikus kazah drukker (Fotó: archív)
Így fest egy fanatikus kazah drukker (Fotó: archív)
Így fest egy fanatikus kazah drukker (Fotó: archív)
Így fest egy fanatikus kazah drukker (Fotó: archív)

 

„STORCKKAL LELASSULT A FEJLŐDÉS, KLEINHEISLER KLASSZIS” – KÖZÖS „ISMERŐSÖK”

A magyar és a kazah futballról szóló diskurzust talán érdemes ott kezdeni, hogy a magyar válogatott most hasonló cipőben jár, mint a kazah 2011-ben. Ők akkor kezdtek egy új időszakot a két évig tartó Bernd Storck-éra után, mi most. A német szakember náluk is először az utánpótlás-válogatottaknál kezdett 2008-ban (az U21-eseket irányította, miközben a Kajrat Almatinál is dolgozott), majd még ugyanabban az évben átvette a felnőttválogatott irányítását is, melyet 14 meccsen dirigált 2008 és 2010 októbere között, ebből 11-szer vereséget szenvedtek, háromszor győztek. Akkoriban például Andorrában még tudott nyerni a Storck-csapat, 3–1-re… Storck után a cseh Miroslav Beránek lett a kazahok szövetségi kapitánya, aki a 2006–2007-es szezonban bajnok lett a DVSC-vel az NB I-ben.

„Bernd Storck kazahsztáni munkássága meglehetősen ellentmondásos volt – mondta az edző kazahsztáni időszakáról a Nemzeti Sport Online megkeresésére Alekszandr Sztrelnyikov, a sports.kz újságírója.Az akarat megvolt benne, de mintha nem tudta volna, hogyan is kell egy felnőttválogatottat irányítani. Sok fiatalt betett a csapatba, a jövő válogatottját építette, de közben egyáltalán nem voltak eredményei. Az ő időszakában nem a legjobb játékosok alkották a kazah válogatottat. A Storck által felkarolt fiatalok közül nagyon kevés számú játékos tudott megragadni azon a szinten, többségük mára talán már be is fejezte a labdarúgást. A jelen kazah válogatottjára már semmilyen hatást nem gyakorolt Bernd Storck munkája. Amikor nálunk dolgozott, inkább lelassította a fejlődést, de alighanem a Kazahsztánban szerzett tapasztalatai segítették abban, hogy Magyarországon már eredményesebb munkát végezhessen.”

Maradva a „közös ismerősöknél”, Storckkal ellentétben Kleinheisler Lászlóról például már kimondottan jó véleménnyel van kazah kollégánk.

„A nálunk játszó magyar légiósok közül Elek Ákosnak kényszerből már a legkülönbözőbb pozíciókban is kellett futballoznia, megfordult a jobb szélen, de volt középső védő is. Ha mint védekező középpályást nézem, akkor úgy vélem, azért vannak nála jobbak is a posztján Kazahsztánban. Ellenben Kleinheisler játékát nagyon szeretem, remek kvalitásai vannak, és igazi harcos. Sajnos sokat ki kellett hagynia sérülés miatt, de úgy gondolom, ő klasszis játékos a mi szintünkön, az egyik legjobb középpályás a ligában. Viszont itt nem támadó, hanem védekező középpályást játszik, Sztanimir Sztoilov találta meg neki ezt a szerepet, ami nagyszerűen passzol hozzá, szerintem ez az ő igazi pozíciója, ebben képes a legjobb teljesítményre.”

Kleinheislerre harcosként tekintenek, ezért szeretik, mint védekező középpályást (Fotó:archív)
Kleinheislerre harcosként tekintenek, ezért szeretik, mint védekező középpályást (Fotó:archív)

 

AZ ASZTANA, A KAJRAT ÉS AMI MÖGÖTTÜK VAN

A közös tapasztalatok megtárgyalása után pedig már arról érdeklődtünk Sztrelnyikovnál, hogyan, milyen játékospolitikával és nem utolsó sorban miből, mennyiből működik a két kazah topklub, a Kleinheislert foglalkoztató, bajnok Asztana és a mögötte a legutóbbi szezonban egy ponttal lemaradó, de a 3. helyezettet hússzal megelőző, Eleket is a soraiban tudó Kajrat Almati.

Az Asztana tulajdonképpen önkormányzati klub, amelyet állami vállalatok erre elkülönített forrásaiból finanszíroznak.A Kajratot ezzel szemben Kazahsztán egyik leggazdagabb embere, Kajrat Boranbajev finanszírozza, ő állja a klub költségvetésének jelentős részét. Egyes hírek szerint ennek a két klubnak a költségvetése a 30 millió eurót is elérheti vagy meghaladhatja, de elég bizalmasan kezelik ezeket az információkat, így valójában nem tudni, mennyiből is gazdálkodnak” – beszélt a működési háttérről a sports.kz munkatársa, majd a játékospolitikával folytatta.

Azt kell látni, hogy a két klub kialakított egy nagyon jól működő kiválasztási rendszert. Ennek az alapját a két futballfanatikus klubvezér, Szajan Hamitzsanov (Asztana) és Kajrat Boranbajev adja, akik maguk is tevékenyen részt vesznek a napi ügyekben, felhasználva az egész világot behálózó kapcsolatrendszerüket, mindenhol vannak barátaik. Az Asztana több kelet-európai vagy balkáni játékost szerződtet, de például a kongói Junior Kabalanga Belgiumból érkezett, akit a télen rekord összegért, kétmillió euróért adtak el Szaúd-Arábiába. A Kajrat pedig előszeretettel szerződtet játékosokat orosz kluboktól, gyakran afrikai és dél-amerikai játékosokat. Kazahsztánban általánosságban elmondható, hogy nem költenek sokat a klubok átigazolási díjakra. Már csak a pénzügyi fair play miatt sem tehetnék meg ezt, mert az UEFA nem értené meg a klubok itteni finanszírozását, ha túl nagy pénzeket fizetnének ki átigazolásokra. Ezért még az Asztana is többségében ingyen szerződtet játékosokat, vagy kölcsönbe (ahogy először például Kleinheislert is – a szerző). Úgy tudjuk, a legdrágább átigazolások egymillió euró körül mozogtak. Ellenben a bónuszokkal együtt magas fizetéseket tudnak adni a klubok a legjobb játékosoknak. Persze európai szinten ismert játékosokat még így is szinte lehetetlen szerződtetni."

Viszont a jelek szerint az európai porondon immár három éve folyamatosan csoportkörös Asztana (egyszer a BL-ben, kétszer az El-ben jutott csoportkörbe, utóbbiban ebben az idényben a csoportból is továbbjutott) kimondottan jó abban, hogy az Európában kevésbé ismert játékosok között megtalálja azokat, akik nemzetközi szinten is erősítést jelentenek. A már említett Kabalanga mellett jó példa erre a ghánai Patrick Twumasi is, akit Lettországból szerződtettek 2014-ben, először csak kölcsönbe, ebben a szezonban az Asztana 14 nemzetközi kupameccsén tíz gólt szerzett. És ez csak egy-két példa az Asztanánál hatékonyan működő játékospolitikára. Más kérdés, hogy az Asztana sikerei egyelőre nem gyakorolnak hatást sem az utánpótlás-nevelésre, sem a felnőttválogatottra, amely a vb-selejtezőket csoportjában az utolsó helyen fejezte be, három ponttal (Lengyelország, Dánia, Montenegró, Románia és Örményország mögött).

Bernd Strock, amikoir még Kazahsztánnak próbált irányt mutatni (Fotó: archív)
Bernd Strock, amikoir még Kazahsztánnak próbált irányt mutatni (Fotó: archív)

 

MIRE SZÁMÍTANAK MAGYARORSZÁG ELLEN? KI A LEGJOBB KAZAH?
„Nehéz megmondani, hogy az első meccsen mit várhatunk Sztoilov csapatától, hogy mennyire lesz defenzív a taktikája, de az biztos, hogy első meccs lévén a legfontosabb, hogy ne veszítsük el – válaszolta kérdésünkre Sztrelnyikov, akinek azzal a felvetésünkkel is fejtörést okoztunk, hogy kit tart a jelenlegi legjobb kazah játékosnak. – Azért nem könnyű a legjobb kazah játékosokat megnevezni, mert a válogatottban a legutóbbi, orosz szövetségi kapitányunknál mindannyian leszerepeltek. Talán Dmitrij Somkót mondanám az Asztanából, Baujrzsan Iszlamhant a Kajratból, míg a nagy ígéret az orosz élvonalbeli FK Ufa 18 éves csatára, Jerkebulan Szeidahmet lehet.”

AZ 1990-ES ÉVEK VÁLSÁGA ÉS A VÁLOGATOTT

„Hiába a futball a legnépszerűbb sportág Kazahsztánban, az utánpótlás-nevelés színvonala nagyon gyenge, ezt be kell látni – szögezte le Sztrelnyikov. – Az 1990-es évek totális válsága teljes mértékben kihatott a futballra, a jobb szakemberek más munka után néztek, és most hihetetlenül nehéz ennek a rendszerét újraépíteni. Az Asztana sikerei hosszú távon segíthetnek ebben, hogy a gyerekek és a fiatalabb korosztályok körében még vonzóbbá tegye a labdarúgást."

Ezek után nem csoda, hogy Kazahsztánban válogatott szinten az ősszel induló új sorozattól, a Nemzetek Ligájától várják az áttörést, és persze az új szövetségi kapitánytól, az Asztanától érkező bolgár sikerkovácstól, az ellenünk debütáló Sztanimir Sztoilovtól.

„Azzal együtt, hogy mindenki tisztában van vele, egy klubcsapat és egy válogatott irányítása teljesen különböző feladat, nagyon nagy várakozással és reménykedéssel tekintünk Sztoilov munkája elé. A Nemzetek Ligája az egyetlen reális esély arra a kazah labdarúgás történetében, hogy válogatottunk Európa-bajnokságon szerepelhessen. Sztoilovnak fel van adva a lecke, meg kell nyerni a diviziónkat."

Ami közel sem egyszerű, már csak a csoportból való továbbjutás sem, hiszen Kazahsztán leendő ellenfeleinek, így Lettországnak, Grúziának és persze Andorrának is ez a sorozat jelentheti az egyetlen esélyt...

A KAZAH VÁLOGATOTT KERETE
Kapusok:
Alekszandr Mokin, Nenad Erics (mindkettő Asztana), Vlagyimir Plotnyikov (Kajrat)
Védők: Dmitrij Somko, Abzal Bejszebekov, Szerhij Malij, Jevgenyij Posztnyikov (mind Asztana), Gafurzsan Szujumbajev, Jeldosz Ahmetov, Nuralij Alip (mind Kajrat), Dmitrij Mirosnicsenko (Tobol)
Középpályások: Szerikzsan Muzsikov, Baktijar Zajnutgyinov (mindkettő Asztana), Baujrzsan Iszlamhan, Iszlambek Kuat, Magomed Paragulgov (mind Kajrat)
Támadók: Alekszej Scsjotkin, Roman Murtazajev, Jurij Percuh (mind Asztana), Szergej Hizsnicsenko, Jerkebulan Tungisbajev (mindkettő Ordabaszi), Jerkebulan Szeidahmet (Ufa)

A MAGYAR VÁLOGATOTT SZŰKÍTETT KERETE
Kapusok: Dibusz Dénes (Ferencváros), Gulácsi Péter (RB Leipzig – Németország), Kovácsik Ádám (Videoton FC)
Védők: Bese Barnabás (Le Havre AC – Franciaország), Botka Endre (Ferencváros), Fiola Attila (Videoton FC), Guzmics Richárd (Jenpien – Kína), Hangya Szilveszter (Vasas FC), Kádár Tamás* (Dinamo Kijev – Ukrajna), Lang Ádám (AS Nancy – Franciaország), Lovrencsics Gergő (Ferencváros), Otigba Kenneth (Ferencváros), Szabó János (Paksi FC)
Középpályások: Elek Ákos (Kajrat Almati – Kazahsztán), Kleinheisler László (Asztana FK – Kazahsztán), Nagy Ádám (Bologna – Olaszország), Pátkai Máté (Videoton FC), Pintér Ádám (Greuther Fürth – Németország)
Támadók: Böde Dániel (Ferencváros), Dzsudzsák Balázs (al-Vahda – Egyesült Arab Emírségek), Eppel Márton (Budapest Honvéd), Németh Krisztián (New England Revolution – Egyesült Államok), Nikolics Nemanja (Chicago Fire – Egyesült Államok), Stieber Zoltán (D. C. United – Egyesült Államok), Szalai Ádám (TSG 1899 Hoffenheim – Németország), Ugrai Roland (Diósgyőri VTK), Varga Roland (Ferencváros)
*Kádár sérülés miatt nem léphet pályára.

FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉSEK
Március 23. (péntek), 19.00: MAGYARORSZÁG–Kazahsztán (Budapest, Groupama Aréna)
Március 27. (kedd), 20.00: MAGYARORSZÁG–Skócia (Budapest, Groupama Aréna)

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik