szerző:
Tóth Sándor
Tetszett a cikk?

Másodszor választotta a Time magazin a földkerekség legbefolyásosabb emberei közé az USA-ban élő asztúriai séfet, José Andrést.

José Andrést (48) úgy tartják számon a tengeren túl, mint aki a hamburgerfaló, gyorskajára kattant amerikaiakat rászoktatta a tapasokra és a modern spanyol konyhára, bevezetve őket egy másfajta étkezési kultúrába. Szakácsikonnak számít innovativitásával és kulináris művészetével. De ami talán ennél is fontosabb, hogy nem zárkózik be a gasztronómia elefántcsonttornyába. Hanem: „a hétköznapok igazi hőse, nagy filantróp, akinek emberi nagysága meghaladja a kulináris kiválóságát” – fogalmaznak a Time magazin róla kiadott hivatalos kommünikéjében.

abc.es

Példaként hozva fel a természeti katasztrófák által sújtott Haitin és Puerto Ricón végzett jószolgálati tevékenységét, amelynek során sok ezer embernek nyújtott segítséget. Nemcsak személyesen irányította az élelmiszercsomagok szétosztását, hanem helyben is készítette és osztotta az ételeket a rászorulóknak, akiket még főzni is tanított, hogy lehet a „semmiből valamit” csinálni.

Facebook

A Time magazin José Andrést most másodszor választotta a világ 100 legbefolyásosabb embere közé a Titán kategóriában, ugyanis 2012-ben már szerepelt a nagyon rangosnak számító listán az ismert közéleti, politikai személyiségek és vezető művészek között.

José Andrés következetes és kitartó munkájával, kulináris tudományával hódította meg az amerikaiakat. Mint az étkezés és receptúrák elméleti tudora is kiemelkedő munkássággal bír, több könyv szerzője és tévéműsor szereplője. Étteremhálózatai (The Bazaar, Jaleo), catering szolgáltatása, tanfolyamai a legnépszerűbbek és legelismertebbek Washingtonban, Los Angelesben, Las Vegasban, Arlingtonban. Olyan kiemelkedő személyiségeknek adott tanácsokat élelmezésügyi kérdésekben, mint például Michelle Obama. Számos díja közül az egyik legfontosabb a James Beard Alapítvány „szakács Oscarjaként” emlegetett Outstanding Chef díj (2011), amit nagyhatású, kreatív, újító-szervező éttermi és élelmezési tevékenységével érdemelt ki.

A spanyol-amerikai José Andrés büszke gyökereire: a Szent Jakab-zarándokút, az El Camino de Santiago mentén található asztúriai kisvárosból, Mieresből származik. Már 12 éves korában különböző ételek főzésével lepte meg családját. Tanulmányait Barcelonában a Vendéglátó- és Szállodaipari Iskolában folytatta. De amint vallja, mesterségbeli tudását tanítója, mentora és barátja, a világ egyik leg(el)ismertebb séfje, Ferran Adriá alapozta meg a rosasi El Bulli étteremben. Másik nagy példaképe a baszk Juan Mari Arzak, akinek szintén sokat köszönhet a pályán.

Mellesleg nem ő az egyedüli a világ neves séfjei közül, akit beválasztottak az elmúlt években a legbefolyásosabbak top 100-as Time-klubjába. Szerepelt a listán a katalán Ferran Adriá (2004, El Bulli), az amerikai David Chang (2010, Momofuku), a dán René Redzepi (2012, Noma), a brazil Alex Atala (2013, D.O.M.) és az amerikai Barbara Lynch (2017, No. 9 Park).